Bülent Yüksel Resmi Web Sayfası

 

Nerede Kalmıştık II

İki gün önce Beşiktaş hisselerinin işlem sırasının kapatıldığı haberiyle meşgul olduk. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndan gelen açıklama, enteresandı ve ama yaklaşık 10 saat sonra ikinci bir yazı geldi: Yarın açılacak...

O 10 saatte bu gelişmenin nedenlerini araştırdım.
İşte bulduklarım...

1-Ortada, uluslar arası muhasebe standartlarına da Türkiye’deki muhasebe standartlarına da uygun olmadığı düşünülen bir durum var.

Beşiktaş Kulübüyle çalışan bağımsız denetleme kurumunun 1 eylül 2009 tarihli raporunun(sayfadaki belge) b bendinin sonuç bölümünde “38 No’lu uluslar arası muhasebe standartı tebliğinin, 76’ıncı maddesinin b bendi gereği, maddi olmayan duran varlıkların(futbolcuların), maliyet tutarları dışında bir tutardan, muhasebeleştirilmesine, izin verilmemektedir. Bu nedenle, bilirkişi raporunda elde edilen değerlendirme sonuçları, mali tablolara yansıtılmamıştır” ifadeleri yer alıyor.

Örneğin;
Halka açık hisselerle ilgili sermayenin oluşumunda X futbolcu 1 milyon Euro’ya alınıyor, kur 2 lirayken 2 milyon TL, sermaye olarak kayıtlara geçiyor. İki yıl sonra bu futbolcu 2 milyon Euro’dur deniyor ve kur 4 liraya çıkınca, kayıtlara o futbolcu için 8 milyon TL tutarında sermaye oluşumu gerçekleşiyor.

2- Söz konusu hisselerle ilgili daha önce, 2 aracı kuruma ceza verildi, 3’ünün soyadı aynı olmak üzere 5 kişiye de işlem yasağı konuldu.

Ve bir son dakika gelişmesi...
Bunu istihbarat müdürü görevine getirildiğim, gazetem Fotospor’da yayınladım. Başka bir yerden “çıt” çıkmadı.Yine de bulunsun...

Beşiktaş’ın 2008 mali genel kurulunda, ibra etmeme yönünde oy kullanan kongre üyelerinin açtığı davanın dünkü duruşmasında, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapor doğrultusunda, Beşiktaş yönetim kurulu üyelerinden mal varlığı beyanı istendi.

Resmi büyültmek için üzerine tıklayın.
 

< Önceki yazı: Nerede Kalmıştık I

 

İletişim: iletisim@bulentyuksel.com